در این مقاله با روف گاردن و نکاتی در مورد این سازه زیبا و جذاب آشنا می شوید. روف گاردن یا باغ بام، فضای سبز است که در بام خانه ها یا دیگر ساختمان ها ساخته می شود و جلوه بصری بسیاری زیبایی را ایجاد می کند. امروزه بسیاری از مراکز تجاری از روف گاردن برای احداث رستوران، فست فود، کافی شاپ و … استفاده کرده و به این ترتیب، درآمد مجموعه را افزایش می دهند.

همچنین افراد زیادی پشت بام آپارتمان خود را با گل ها و گیاهان متنوع زینت داده و فضایی برای استراحت خود و خانواده فراهم می سازند. در ادامه با کارشناسان رامش گل همراه باشید تا انواع روف گاردن و نکات جذابی در این مورد را به شما معرفی کنیم.

طراحی روف گاردن

روف گاردن چیست؟

روف گاردن، مکانی با فضای سبز است که روی پشت بام یا سقف اجرا می شود. بستر فضای سبز بام، کشت گیاه است و با توجه به ارتفاع بالای آن نسبت به سطح زمین، نیاز به استفاده از سطوح مصنوعی است. البته همیشه نیاز به استفاده از چنین ابزاری نیست و با چند گلدان هم می توان روف گاردن ساخت! برای ساخت بام باغ، اول عملیات ایزولاسیون انجام شده و پشت بام، زیرسازی می شود.

سپس نیاز به خروجی آب است و در نهایت، سطح برای کاشت چمن و گیاهان دیگر آماده می شود. همچنین می توان با استفاده از المان هایی دیگری همچون میز و صندلی، مبل، سایه بان و …، روف گاردن را زیباتر کرده و از آن برای مکان هایی همچون رستوران، فست فود و … استفاده کرد.

قیمت روف گاردن

قیمت روف گاردن، با توجه به ویژگی ها و سازه های به کار رفته در آن متفاوت است. اجرای روف گاردن، بسته به متریال مورد استفاده و دکوراسیون مورد نظر مشتری، پروسه ای زمانبر است و بر همین اساس، هزینه های متفاوتی نیز دارد. نکته دیگر این که ممکن است در ابتدای طراحی روف گاردن، قیمت مشخصی اعلام شود؛ اما این قیمت پس از پایان کار و با توجه به موارد اجرا شده، بیشتر یا کمتر شود.

بهتر است برای اطلاع از قیمت روف گاردن، با همکاران ما در مجموعه رامش گل تماس بگیرید. کارشناسان مجرب این مجموعه، ضمن توجه به سلیقه و آنچه که مد نظر دارید، قیمت نهایی روف گاردن را برآورد کرده و به شما اعلام می کنند. توجه کنید که قیمت اعلام شده تقریبی است و احتمال تغییر آن وجود دارد.

قیمت خاک و گلدان روف گاردن

خاک، یکی از مهم ترین اجزای روف گاردن است و گلدان های به کار رفته در این سازه هم در زیبایی آن تاثیرگذار هستند. به همین دلیل، قیمت خاک و گلدان روف گاردن مهم بوده و باید توجه ویژه به آن داشته باشید. انواع مختلف خاک برای استفاده در روف گاردن وجود دارد و طراحان با توجه به منطقه آب و هوایی و دیگر فاکتورها، یکی از این مدل ها را انتخاب می کنند.

بدیهی است که قیمت انواع مختلف خاک روف گاردن و مدل های مختلف گلدان، متفاوت است. مواد مغذی موجود در خاک، قابلیت نگهداری آب، میزان رشد گیاه و … بخشی از فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت خاک روف گاردن به شمار می روند.

قیمت کفپوش و چتر روف گاردن

کفپوش و چتر، جزو المان های مهم روف گاردن هستند که تاثیر زیبایی شناختی بسیار زیادی در نتیجه نهایی دارند. سایبان چتری یکی از چشم اندازهای فانتزی و جذاب برای دیزاین فضای خارجی روف گاردن است. متریال به کار رفته در این محصول، عموما شامل پارچه پلی استر است و همین ویژگی، قیمت آن را بیشتر می کند.

کفپوش هم در مدل های مختلف تولید شده و بسته به نوع کاربری و فضایی که در اختیار دارید، می توانید بهترن مدل را انتخاب و اجرا کنید. ابعاد، مدل، رنگ (در برخی موارد) برند و حتی جنس کار، تعیین کننده قیمت کفپوش و چتر روف گاردن هستند.

قیمت چمن و مبلمان روف گاردن

بدون شک مایل به استفاده از مبلمان و البته چمن در فضای روف گاردن هستید. بنابراین باید در مورد قیمت چمن و مبلمان روف گاردن هم اطلاعاتی داشته باشید. هریک از این المان ها به تنهایی، در قیمت روف گاردن تاثیرگذار هستند.

به عنوان مثال، بسته به مدل و جنس مبلمان یا میز و صندلی که انتخاب می کنید، باید هزینه متفاوتی بابت مبله کردن روف گاردن پرداخت کنید. در خصوص قیمت چمن روف گارن هم همه چیز به نوع چمن (طبیعی یا مصنوعی) و ابعاد و متراژ آن دارد.

پروژه های اجرایی روف گاردن

انواع روف گاردن

در این مطلب از سری مقالات سایت رامش گل، شما را با انواع روف گاردن آشنا می کنیم. روف گاردن را می توان یک تکنولوژی مدرن دانشت که بر پایه سقف سبز روی پشت بام‌ ها و تراس ‌های خانه ‌های آپارتمانی اجرا می‌شود. درواقع با این سازه، می توان حداکثر استفاده را از فضاهای محدود آپارتمانی برد.

حتی در بسیاری از واحدهای تجاری، روف گاردن به کافه ها و رستوران ها اختصاص دارد تا با طراحی های زیبا و منحصربفرد، جذب مشتری بیشتری صورت بگیرد. در ادامه ضمن معرفی انواع روف گاردن، اطلاعاتی جامع و مفید در خصوص این سبک طراحی را به شما ارائه می دهیم.

معرفی انواع روف ‌گاردن

روف گاردن گسترده

یکی از رایج ترین مدل های روف گاردن یا بام باغ، مدل گسترده است. در آن کشت گیاهان با ریشه ‌های کم انجام می ‌شود. بستر کاشت بسیار سطحی و ضخامت خاک حداکثر ۲۰ سانتی ‌متر است. مزیت روف گاردن گسترده، هزینه پایین تر آن در مقایسه با دیگر مدل هاست و البته ارتفاع کم پوشش گیاهی که در آن به کار می رود.

روف گاردن نیمه متمرکز

یکی دیگر از انواع روف گاردن، نیمه متمرکز نام دارد. در این نوع بام باغ، گیاهان حجم ریشه بیشتری دارند و عمق بستر کاشت آنها بین 30 سانتی متر یا یک متر است. کلیه گیاهان بوته‌ ای مانند توت ‌فرنگی، هندوانه و گیاهان دارویی مانند پونه و اسطخودوس و همچنین چمن، در این نوع روف گاردن قابل کشت هستند. دقت کنید که وزن سازه در این مدل، اهمیت بسیار زیادی دارد.

روف گاردن متمرکز

بام باغ متمرکز هم یکی دیگر از انواع روف گاردن است که از خاک حجیم و دارای ارتفاع زیاد در آن استفاده می شود. این نوع بام ‌باغ از موارد قبلی گرانتر است و تنها ساختمان‌ های بزرگ و معروف از پس هزینه آن بر می‌آیند. کاربر می تواند انواع درخت ها، گیاهان زینتی و گل ‌ها را در آن بکارد و حتی از نیمکت و المان های دیگر در فضا استفاده کند.

مزایای اجرای روف گاردن

پس از آشنایی با انواع روف گاردن، بد نیست که مزایای استفاده از این سازه را نیز بشناسید. گسترش فضای سبز، کاهش اثرات گرمایی، کاهش آلودگی هوا، کاهش دی‌اکسید کربن، کنترل دمای شهری، تولید غذاريال زیباسازی مناظر شهری، افزایش عمر بام، ایجاد عایق صوتی، کاهش بار سیستم های مجازی فاضلاب، ذخیره انرژی، کاهش انتقال حرارت، افزایش ظرفیت گرمایی بام، حفظ رطوبت هوا، فتوسنتز گیاهان، استفاده از فضا، ترویج سلامتی و صرفه جویی اقتصادی، تنها بخشی از مزایای اجرای روف گاردن به شمار می روند. البته استفاده از این سازه، ایراداتی هم دارد؛ از جمله: وزن وارده بر ساختمان و افزایش هزینه آب مصرفی.

آماده سازی سقف برای طراحی روف گاردن

ظرفیت بارگیری سقف خود را ارزیابی کنید.به این منظور که بدانید ظرفیت سقف آپارتمان برای بارگیری ساختار روف گاردن چقدر می باشد.این ساختار شامل گیاهان،ظروف کارخانه ای (گلدان ها)، مبلمان،تجهیزات،افراد استفاده کننده از فضا و بارندگی هایی مانند برف می باشد که پیشنهاد می شود بدین منظور از یک مهندس سازه مشاوره بگیرید.

قرار داشتن ساختمان در معرض ساختمان

با توجه به شرایط گیاهان موجود در روف گاردن،بام ساختمان باید به مدت ۶_۸ ساعت در معرض نور خورشید قرار گیرد. در این مبحث توجه فرمایید که مدت یک تا دو هفته میبایست تابش نور خورشید را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که ساختمان شما نورگیر است یا خیر! انتخاب گیاه مناسب، بسته به اینکه پشت بام نورگیر داشته باشد یا خیر متفاوت است.

در معرض باد قرار داشتن ساختمان

معمولا وزش باد،روی پشت بام قوی تر از سطح زمین می باشد مخصوصا اگر ساختمان شما دارای چندین طبقه باشد. بادهای شدید می تواند به شدت به گیاهان شما آسیب زده و یا حتی آن ها را از خاک بیرون بکشد.

به منظور چک کردن این موضوع شما می توانید از یک بادگیر نصب شده روی ساختمان ،یک بادکنک و یا ایستادن روی پشت بام استفاده کنید. از انجایی که باد سبب خشک شدن خاک می گردد بی تردید گیاهان شما به آبیاری مکرر نیاز خواهند داشت.

قیمت روف گارن

نقشه باغچه یا روف گاردن خود را روی کاغذ ساده طراحی کنید

با کمک یک مهندس طراح،طرحی از باغ خود را روی کاغذ پیاده کنید و مکان هایی که میخواهید گل کاری شود یا مبلمان در آن قرار گیرد علامت گذاری کنید این امر باعث می شود،زمانی که شما انجام پروژه را آغاز کردید ، پشت بام مرتب باشد.

به دنبال گیاهان مقاوم در برابر خشکسالی و حرارت باشید

به طبع باد بالقوه و نور خورشید،گیاهان قویتری برای استفاده در باغ می طلبد.با این کار احتمال زنده ماندن گیاهان در سال اول درصد چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد. اگر شما قصد دارید از گیاهان شکننده و ظریف استفاده کنید،سایه بان را به فضای خود اضافه نمایید.چمن های زیینتی همه در آب و هوای گرم و آفتابی به خوبی عمل می کنند. اطمینان حاصل نمایید که گیاهان شما به طور مکرر آبیاری می شوند،حتی آنهایی که نسبت به خشکسالی مقاوم ترند.

تهیه ی گیاهان بومی منطقه

گیاهان سازگار با آب و هوای منطقه شما،حیواناتی مانند پرندگان  و پروانه ها را جذب می کنند.این حیوانات سازگاری بیشتری به باغ شما نسبت به  محیط اطراف خواهند داد ،و در صورت وزش بادهای سخت و گرمای زیاد،گیاهان شما با احتمال بیشتری زنده خواهند ماند.

اجرای روف گاردن

درختان و درختچه های زینتی را انتخاب کنید

درختان بزرگ فضای بیشتری از سقف را اشغال کرده و فضای کمتری برای سایر دکوراسیون میگذارند.بدین منظور می بایست۲الی ۴درخت بزرگ را در فضا قرار داده و آن ها را در ظروف پایدار مانند گلدان نگهداری کنید و هر چندسال یکبار شاخه های درختان را مرتب کرده و آن ها را تا اندازه ای قابل کنترل نگه دارید.

پرهیز از به کارگیری گیاهان با برگ های بزرگ

گیاهان با برگ های بزرگ و مرطوب،توسط بادهای سرد آسیب زیادی می بینند،به همین منظور می بایست از گیاهان  با برگ کوچکتر یا کاج در پشت بام استفاده نمایید.

اتصال شلنگ آب به پشت بام

به استثنای مواردی که باران کافی باعث سیر آبی گیاهان می شود،می بایست از آبیاری اتوماتیک برای آبیاری گیاهان استفاده نمود.

انتخاب گلدان های مناسب

به محض اینکه تصمیم به اجرای روف گاردن گرفتید می بایست گلدان هایی مناسب که به اندازه کافی سبک و عمیق هستند انتخاب کنید تا ریشه گیاهان ،توان رشد در آن ها را داشته باشند. گلدان های پلاستیکی و چوبی گزینه های مناسب تری برای تحقق این امر می باشد.

کاشت نهال و یا دانه ، بسته به ترجیح شما

می توانید گیاهان خود را به صورت بذر کاشته و یا از نهال های دیگر پیوند بزنید.نهال ها معمولا نسبت به آفت قوی تر و مقاوم تر می باشند در حالی که دانه ها بسیار ازان تر هستند.

آموزش ساخا روف گاردن

اضافه کردن مبلمان و وسایل سبک وزن

پس از قار دادن گیاهان در مکان مناسب نوبت به چیدن مبلمان و سایر وسایل است.شما می بایست از مبلمان بسیار سبک استفاده کنید تا از سنگینی سقف جلوگیری شود،در صورت امکان از صندلی های استراحت چوبی  استفاده کنید و آن را به جای محکمی از پشت بام وصل کنید تا از زیان بادها در امان بوده و به راحتی بتوان آنها را جمع آوری کرد و به داخل برد.

از فضاهای باز استفاده بهینه کنید

برای هر اینچ از فضای باز در پشت بام باید هدفی داشته باشید،به جای استفاده از سطح پشت بام از فضاهای عمودی بهره ببرید. با این کار باغ شما احساس راحتی بیشتری خواهد کرد،زیرا به عنوان مثال:اگر از درخت انگور و یا گیاهان رونده استفاده کنیم این گیاهان با رشد خود تمامی سطح پشت بام را پوشش می دهند و فضای مورد استفاده را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهند.

از دکوراسیون چند منظوره استفاده کنید

از آنجا که فضای باز شما محدود می باشد،باید مطمعن باشید وسایلی که اضافه می کنید چندین هدف را دنبال می کنند،برای مثال صندلی هایی استفاده کنید که قابلیت تخت خواب شدن داشته و یا میزهایی که بتوان به عنوان باکس ذخیره سازی از آن ها استفاده کرد،اگر دکوراسیون چند منظوره نباشد آیا فضای مورد نظر ارزشمند خواهد بود؟ یا خیر؟

ساخت روف گاردن ساده

برای ساخت روف گاردن ساده و یا دیگر انواع این پوشش، باید مجوز مخصوصی را اخذ کنید. میزان تحمل وزن ساختمان، عدم ایجاد مزاحمت برای همسایه ها و مواردی از این دست، باید به صورت دقیق بررسی شوند. در صورت تایید این موارد، می توانید مجوزهای لازم برای ساخت روف گاردن را از نهادها و سازمان های مربوطه اخذ کنید.

 پس از آن باید تجهیزات مورد نظرتان (شامل گل و گیاه، تجهیزات کف سازی و …) را خریداری کنید. سپس مرحله لوله کشی قرار داد که برای اجرای آن باید از متخصصین این حوزه کمک بگیرید. در مرحله بعدی ساخت روف گاردن، باید اقدامات لازم برای نورپردازی محیط را انجام دهید. پس از آن می توانید روف گاردن را به مرور زمان تکمیل کرده و در نهایت از زیبایی های آن لذت ببرید.

اجرای سقف روف گاردن

پس از این که میزان بارگذاری روی سقف را محاسبه کردید، عملیات زیرسازی شامل کروم بندی و ایزولاسیون شروع می شود. کروم بندی و اجرای شیب، باید به سمت چاه خروج آب انجام شود تا آب باران و برف و نیز آب حاصل از آبیاری گیاهان و چمن موجود به درستی تخلیه شود. در گام بعدی، ایزولاسیون بام اجرا می شود که می تواند شامل ایزوگام یا ورق های عایق بندی مانند ژئوتکستایل، ژئو ممبران، ژئوکامپوزیت و … باشد. 

شبکه بندی آهنی هم مرحله بعدی است که نیاز به محاسبات دقیق دارد. پس از طی این مراحل، نوبت به اجرای تاسیسات یا همان لوله کشی می رسد. اجرای باکس گل هم مرحله بعدی است و پس از آن هم نصب ورق پانچ و ترمووود انجام می شود. مشاورین ما پیش از اجرای روف گاردن، روشها و مراحل مختلف را به شما توضیح می دهند تا کار را به بهترین شکل به انجام برسانید.

طراحی روف گاردن مدرن

روف گاردن به طور کلی یک تکنولوژی مدرن است. در این فناوری، شما می توانید فضای سبز زیبایی را روی پشت بام منزل یه بالکن رستوران خود ایجاد کنید. اما ایده های بسیار شیک و جدیدی هم در این حوزه وجود دارند که اگرچه گران تر تمام می شوند، اما فضای متفاوتی را در اختیار شما قرار می دهند. به عنوان مثال می توان با استفاده از سیستم های خاص و مدرن نورپردازی، زیبایی فضای باغ بام را چند برابر کرد. می توان از سیستم های آبیاری هوشمند در این فضا استفاده کرد.

بسیاری از استخر یا حوضچه های کوچک و زیبا استفاده می کنند و برخی هم سیستم های مدرن دیگر را در طراحی روف گاردن اجرا می کنند. در مجموع، انواع متنوعی از طراحی روف گاردن مدرن وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا فضایی جدیدتر، شیک تر و دلنشین تر در پشت بام یا بالکن خود داشته باشید.

4.9/5 - (43 امتیاز)