برای مشاهده نمونه کارهای فضای سبز کلیک کنید

بازسازی فضای سبز در شرایطی انجام می شود که فضای مورد نظر، آسیب دیده و یا قدیمی شده باشد. گاهی تنها با اضافه کردن چند المان ساده همچون آلاچیق، آب نما، گل کاری و … می توان از یک محوطه متروکه در گوشه حیاط یا پشت بام، محیطی دلنشین برای گذران اوقات فراغت ساخت. بازسازی فضای سبز در رستوران ها، کافه ها، باغ ها و تالارهای پذیرایی و حتی منازل مسکونی، امکانات بسیاری را در اختیار افراد قرار می دهد.

مجموعه رامش گل ضمن آشنایی با به روزترین طرح ها برای ایجاد فضای سبز آپارتمانی و ساختمانی، عملیات بازسازی فضای سبز را به شکل حرفه ای انجام می دهد. همکاران ما با توجه به مساحت، ابعاد و شرایط محل مورد نظر شما، جامع ترین طرح را برای سر و سامان دادن به فضای سبز آن طراحی و اجرا می کنند. در ادامه مقاله، نکاتی را در مورد طراحی و بازسازی فضای سبز به شما ارائه می دهیم تا بیشترین بهره را از محیط بالکن، حیاط خلوت، پشت بام و … داشته باشید.

بازسازی فضای سبز

نکات مهم در بازسازی فضای سبز

حداکثر استفاده از تمامی عناصر در طراحی

 یکی از مهم ترین نکاتی که باید در طراحی و اجرا فضای سبز مورد توجه قرار بگیرد، حداکثر استفاده از عناصر مختلف است. اول باید تمامی ارکان غیر قابل تغییر مشخص شوند. مثلا شما نمی توانید جای درخت یا دیوارها را تغییر دهید.

اما می توانید طرح اولیه را با توجه به جایگاه این المان ها بکشید. طراح باید حداکثر استفاده را از عناصر محیط کرده و از همه آنها برای ایجاد فضایی زیباتر بهره ببرد. درخت ها، دیوارها و تمامی موانع را به چشم عنصری برای ایجاد تغییر و تحول در فضای قدیمی و رسیدن به یک فضای جدید و مدرن ببینید.

استفاده از شومینه و آتشدان

بسیاری از افراد به استفاده شومینه و آتشدان در طراحی و بازسازی فضای سبز علاقه دارند. این مسئله به خودی خود ایرادی ندارد؛ اما دقت کنید که این المان ها باید با شرایط آب و هوایی منطقه، تطابق داشته باشند.

به عنوان مثال، وجود شومینه در جایی که شبهای سردی دارد، بسیار کاربردی است. مثلا مناطق بیابانی، حتی در فصل تابستان هم شبهای خنکی دارند. بنابراینمی توان شومینه یا آتشدان را به عنوان یک المان عالی و کاربردی در فضای سبز این مناطق در نظر گرفت.

انتخاب مبلمان مناسب

بسیار مهم است که برای بازسازی فضای سبز از مبلمان مناسب استفاده کنید. به ویژه در فضاهای بزرگ، می توان بخشی از فضا را به راحتی با مبلمان پر کرد. استفاده از مبلمان در فضای بیرون محیط شما را سرگرم کننده و همچنین جذاب کند و با استفاده از آن می توانید فضای بیرونی را هم به مکانی برای دورهمی ها و گپ و گفت های دوستانه تبدیل کنید.

نکات مهم بازسازی فضای سبز

استفاده از سایه بان

شما می توانید برای بازسازی فضای سبز، از سایه بان استفاده کنید. سایه بان ها به شما این امکان را می دهند که از مشکلات تابش مستقیم آفتاب و بارندگی در امان باشید.

اگر به علت نداشتن فضا و یا دلایل دیگر نمی توانید از سایبان ها استفاده نمایید، درخت ها و درختچه های بلند بهترین گزینه جهت سایه اندازی و همچنین ایجاد منطقه ای خنک هستند. این یعنی استفاده بهینه از عناصر محیط که در بخش های قبل به آن اشاره کردیم.

نورپردازی

نورپردازی، جزو مهم ترین موارد در بازسازی فضای سبز است. با یک نورپردازی درست و حرفه ای، حس امنیت به افراد می دهید و جذابیت محیط را چندبرابر می کنید. همچنین اگر نورپردازی فضای سبز را درست انجام دهید، می توانید مدت زمان طولانی تری را در فضای باز سپری کنید. بنابراین پیشنهاد می دهیم به این مورد، توجه ویژه داشته باشید و به سادگی از آن غافل نشوید.

نظم دادن به وسایل

کار دیگری که می توانید برای ارتقای طراحی و بازسازی فضای سبز انجام دهید، نظم دادن به وسایل است. شلختگی وسایل و استفاده از موارد زیاد، فضا را کوچک تر جلوه می دهد. در عوض سعی کنید از نشیمن‌ های پیش ‌ساخته و سفارشی استفاده به جای مبل های بزرگ استفاده کنید. یا به جای استفاده از چندین گلدان، از تعداد محدودتری گلدان بزرگ تر استفاده کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)