اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

روف گاردن

روف گاردن یا باغ بام را احتمالا در برخی از کافه ها و رستوران ها یا هتل ها دیده اید. باغ بام درواقع فضای سبزی است که در ارتفاعات بالا و البته بر روی چمن مصنوعی اجرا می شود. به عبارت ساده تر، روف گاردن نوعی باغ مشرف به شهر است که می توان آن را روی پشت بام یا ایوان و بالکن ساختمان های بلند، اجرا کرد. افراد زیادی از این پوشش برای زیباتر کردن فضای پشت بام یا بالکن منزل خود استفاده می کنند و بسیار از رستوران ها، تالارها، اماکن عمومی، کافه ها و … نیز چنین فضایی دارند. در ادامه شما را با نکات بیشتری در خصوص روف گاردن، طراحی، نحوه اجرا و دیگر جزئیات آن آشنا می کنیم.

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن بستگی به سلیقه مالک و اجرا کننده کار دارد. المان های مختلفی در این نوع باغ ها به کار برده می شود که از آن جمله می توان به انواع آبنما، آلاچیق و پرگولا، گلدان های پرتابل یا ثابت با فضای سبز مناسب، چمن های طبیعی و مصنوعی، نیمکت با چوب های اشباع، باربیکیو آشپزخانه های صحرایی و گاهی حتی بنا به سفارش جکوزی، استخر های فایبر گلاس و محل هایی جهت آفتاب گرفتن اشاره کرد. بسته به این مساحت فضای مورد نظر چقدر باشد و سفارش دهنده چه نوع فضایی را مد نظر داشته باشد، می توان ازالمان های مختلفی در طراحی روف گاردن استفاده کرد.

هزینه ساخت روف گاردن

هزینه ساخت و اجرای روف گاردن، بستگی به عوامل مختلفی دارد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

فضای سبز روی بام

ممکن است بخواهید فضای سبز پشت بام، گیاهان پوششی و یا ترکیبی از درختان و درختچه باشد. به هر ترتیب باید بدانید که هرچه میزان درختچه و درخت و تراکم و تعداد آنها بیشتر باشد، باید هزینه بیشتری بابت اجرای روف گاردن پرداخت کنید.

فضای سبز بام

آبیاری اتوماتیک

آبیاری اتوماتیک و یا آبیاری قطره ای هوشمند، آپشنی است که تقریبا برای روف گاردن ضروری است. آبیاری مداوم و منظم درختان و گیاهان روف گاردن کار هزینه بر زمان بری است و به همین دلیل، استفاده از سیستم های آبیاری هوشمند و اتوماتیک، به نظر صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

نورپردازی

برخی از افراد دوست دارند که فضای روف گاردن دارای نورپردازی باشد تا زیباتر جلوه کند. این کار هزینه بالایی دارد و هزینه ساخت و اجرای باغ بام را افزایش می دهد.

کف سازی

کف سازی، مرحله ای مهم در روند اجرای روف گاردن است که در آن از چوب یا شن و قلوه سنگ استفاده می شود. کف سازی چوبی گران تر است و در مقابل، شن و قلوه سنگ هزینه کمتری دارد.

تجهیزات جانبی

از جمله آیتم های تأثیرگذار بر هزینه اجرای روف گاردن، تجهیزاتی همچون آلاچیق، آتریوم، مبلمان، آبنما، فضاهایی همچون آشپزخانه و … است. تعداد، طرح و متراژ آلاچیق ها هم عامل دیگری است که هزینه ساخت روف گاردن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

ساخت روف گاردن ساده

برای ساخت روف گاردن ساده و یا دیگر انواع این پوشش، باید مجوز مخصوصی را اخذ کنید. میزان تحمل وزن ساختمان، عدم ایجاد مزاحمت برای همسایه ها و مواردی از این دست، باید به صورت دقیق بررسی شوند. در صورت تایید این موارد، می توانید مجوزهای لازم برای ساخت روف گاردن را از نهادها و سازمان های مربوطه اخذ کنید. پس از آن باید تجهیزات مورد نظرتان (شامل گل و گیاه، تجهیزات کف سازی و …) را خریداری کنید. سپس مرحله لوله کشی قرار داد که برای اجرای آن باید از متخصصین این حوزه کمک بگیرید. در مرحله بعدی ساخت روف گاردن، باید اقدامات لازم برای نورپردازی محیط را انجام دهید. پس از آن می توانید روف گاردن را به مرور زمان تکمیل کرده و در نهایت از زیبایی های آن لذت ببرید.

اجرای سقف روف گاردن

پس از این که میزان بارگذاری روی سقف را محاسبه کردید، عملیات زیرسازی شامل کروم بندی و ایزولاسیون شروع می شود. کروم بندی و اجرای شیب، باید به سمت چاه خروج آب انجام شود تا آب باران و برف و نیز آب حاصل از آبیاری گیاهان و چمن موجود به درستی تخلیه شود. در گام بعدی، ایزولاسیون بام اجرا می شود که می تواند شامل ایزوگام یا ورق های عایق بندی مانند ژئوتکستایل، ژئو ممبران، ژئوکامپوزیت و … باشد. شبکه بندی آهنی هم مرحله بعدی است که نیاز به محاسبات دقیق دارد. پس از طی این مراحل، نوبت به اجرای تاسیسات یا همان لوله کشی می رسد. اجرای باکس گل هم مرحله بعدی است و پس از آن هم نصب ورق پانچ و ترمووود انجام می شود. مشاورین ما پیش از اجرای روف گاردن، روشها و مراحل مختلف را به شما توضیح می دهند تا کار را به بهترین شکل به انجام برسانید.

طراحی روف گاردن مدرن

روف گاردن به طور کلی یک تکنولوژی مدرن است. در این فناوری، شما می توانید فضای سبز زیبایی را روی پشت بام منزل یه بالکن رستوران خود ایجاد کنید. اما ایده های بسیار شیک و جدیدی هم در این حوزه وجود دارند که اگرچه گران تر تمام می شوند، اما فضای متفاوتی را در اختیار شما قرار می دهند. به عنوان مثال می توان با استفاده از سیستم های خاص و مدرن نورپردازی، زیبایی فضای باغ بام را چند برابر کرد. می توان از سیستم های آبیاری هوشمند در این فضا استفاده کرد. بسیاری از استخر یا حوضچه های کوچک و زیبا استفاده می کنند و برخی هم سیستم های مدرن دیگر را در طراحی روف گاردن اجرا می کنند. در مجموع، انواع متنوعی از طراحی روف گاردن مدرن وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا فضایی جدیدتر، شیک تر و دلنشین تر در پشت بام یا بالکن خود داشته باشید.

جهت دریافت خدمات مشاوره و یا سفارش خدمات میتوانید از طریق شماره تلفن زیر  با مشاورین ما ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *